WebTMS - List of Courses Medaille Term Master Schedule Home
Medaille Logo
 
Schedule for Fall Semester 20-21
Please note that course schedule information is subject to change at any time.
 List of courses for Subject Code BIO
 Place cursor over CRN to see enrollment for the section. Click on the CRN to get course description and detailed schedule information.
Subject Code Course No. Instr Type Sec CRN Course Title Days  /  Time Instructor
BIO 101 Lecture 02

10328

Biology
TR 11:10 am - 12:35 pm
Ryan Woodcock PhD
BIO 101L Lab 02

10213

Biology Lab
F 12:00 pm - 01:30 pm
Andrea D Slish
BIO 101L Lab 03

10234

Biology Lab
F 10:30 am - 11:59 am
Trisha L Triplet
BIO 110 Lecture 01

10975

Human Nutrition
WF 01:40 pm - 03:10 pm
Lynn Ann Staszak-Kozinski
BIO 110 Lecture 02

10977

Human Nutrition
T 08:00 am - 09:25 am
R 08:00 am - 09:25 am
Kimberly J Bailey
BIO 150 Lecture 01

10979

Enviromental Studies
TR 03:55 pm - 05:20 pm
Kimberly M Ferguson
BIO 150E Online - Blackboard 22

10378

Environmental Studies
TBD TBD
Peter V Tonsoline
BIO 170 Lecture 01

10045

Comparative Anat & Phys I
MWF 09:10 am - 10:35 am
Ryan Woodcock PhD
BIO 170 Lecture 02

10046

Comparative Anat & Phys I
MW 10:45 am - 12:10 pm
F 10:45 am - 12:10 pm
Bernadette Clabeaux
BIO 170 Lecture 03

10048

Comparative Anat & Phys I
TR 12:45 pm - 02:55 pm
Lynn Ann Staszak-Kozinski
BIO 170L Lab 01

10050

Comparative Anat & Phys I Lab
MW 08:00 am - 10:00 am
Trisha L Triplet
BIO 170L Lab 02

10051

Comparative Anat & Phys I Lab
MW 02:00 pm - 03:59 pm
Trisha L Triplet
BIO 170L Lab 03

10053

Comparative Anat & Phys I Lab
MW 10:01 am - 12:00 pm
Trisha L Triplet
BIO 170L Lab 04

10056

Comparative Anat & Phys I Lab
MW 12:01 pm - 01:59 pm
Olga Glagovyak
BIO 170L Lab 05

10057

Comparative Anat & Phys I Lab
TR 08:00 am - 10:00 am
Lynn Ann Staszak-Kozinski
BIO 170L Lab 06

10058

Comparative Anat & Phys I Lab
MW 08:00 am - 10:00 am
Pradeep K Yerramsetty
BIO 170L Lab 08

10060

Comparative Anat & Phys I Lab
TR 10:01 am - 12:00 pm
Lynn Ann Staszak-Kozinski
BIO 171 Lecture 01

10266

Comparative Anat & Phys II
TR 08:50 am - 11:00 am
Csaba B Marosan
BIO 171L Lab 03

10393

Comparative Anat & Phys II Lab
TR 11:10 am - 01:10 pm
Kimberly J Bailey
BIO 172E Online - Blackboard 01

10388

Comp Ant & Phys for Vet Sci
TBD TBD
Krista M Chandler
BIO 172E Online - Blackboard 02

10407

Comp Ant & Phys for Vet Sci
TBD TBD
Krista M Chandler
BIO 172E Online - Blackboard 03

10441

Comp Ant & Phys for Vet Sci
TBD TBD
Krista M Chandler
BIO 172E Online - Blackboard 04

10517

Comp Ant & Phys for Vet Sci
TBD TBD
Renee Bugenhagen
BIO 172E Online - Blackboard 05

10653

Comp Ant & Phys for Vet Sci
TBD TBD
Christina M Groskin
BIO 172E Online - Blackboard 06

10654

Comp Ant & Phys for Vet Sci
TBD TBD
Renee Bugenhagen
BIO 172E Online - Blackboard 07

11014

Comp Ant & Phys for Vet Sci
TBD TBD
Camielle Larson
BIO 173X Blended 19R

10601

Intro Comp Anat &Physio Dom An
R 06:00 pm - 10:00 pm
Dana L Gugliuzza
BIO 174X Blended 18R

10600

Comp Anat & Physio Dom Animal
W 06:00 pm - 10:00 pm
Dana L Gugliuzza
BIO 200 Lecture 01

10062

Microbiology
W 10:45 am - 12:10 pm
F 10:45 am - 12:10 pm
Csaba B Marosan
BIO 200L Lab 02

10063

Microbiology Lab
T 02:30 pm - 04:30 pm
Trisha L Triplet
BIO 320 Lecture 01

10064

Ecology
T 12:45 pm - 02:10 pm
R 12:45 pm - 02:10 pm
Bernadette Clabeaux
BIO 320L Lab 01

10065

Ecology Lab
W 03:15 pm - 06:15 pm
Bernadette Clabeaux
BIO 320L Lab 02

10066

Ecology Lab
T 03:01 pm - 05:59 pm
Bernadette Clabeaux
BIO 330 Lecture 01

10419

Genetics
MW 08:00 am - 09:00 am
F 08:00 am - 09:00 am
Csaba B Marosan
BIO 370 Lecture 01

10925

Adv Vertebrate Physiology I
M 04:00 pm - 05:25 pm
W 04:00 pm - 05:25 pm
Csaba B Marosan
BIO 422 Lecture 01

10926

Herpetology
MW 01:40 pm - 03:10 pm
Ryan Woodcock PhD
BIO 422L Lab 01

10927

Herpetology Lab
F 01:40 pm - 04:40 pm
Ryan Woodcock PhD