WebTMS - List of Courses Medaille Term Master Schedule Home
Medaille Logo
 
Schedule for Fall Semester 19-20
Please note that course schedule information is subject to change at any time.
 List of courses for Subject Code COM
 Place cursor over CRN to see enrollment for the section. Click on the CRN to get course description and detailed schedule information.
Subject Code Course No. Instr Type Sec CRN Course Title Days  /  Time Instructor
COM 101 Lecture 01

10357

Intro. to Mass Communications
MWF 11:30 am - 12:30 pm
Juli Hinds
COM 101 Lecture 02

10001

Intro. to Mass Communications
MWF 10:20 am - 11:20 am
Juli Hinds
COM 110 Lecture 01

10841

Journalism in the Digital Era
TR 08:00 am - 09:25 am
Roger L Puchalski
COM 130 Lecture 02A

10002

Broadcasting: Princ / Practice
TR 09:35 am - 11:00 am
Lisa M Marsherall
COM 200 Lecture 51

10358

Digital Media Production
M 06:00 pm - 09:00 pm
Thomas J Vetter
COM 211 Lecture 01

10003

Writing for Media
MWF 08:00 am - 09:00 am
Louis J Pozantides
COM 277 Internship 49

10944

Field Experience I
MW 04:00 pm - 05:25 pm
Louis J Pozantides
COM 305 Lecture 01

10315

Journalism Practicum-Newspaper
MWF 01:40 pm - 02:40 pm
Roger L Puchalski
COM 345 Lecture 01

10945

Gender and Communication
MWF 09:10 am - 10:10 am
Juli Hinds
COM 355 Lecture 01

10005

The Theory of Media Criticism
MWF 10:20 am - 11:20 am
Lisa M Marsherall
COM 365 Lecture 01

10657

GraphicDesign/Phot Pract Nwspr
MWF 01:40 pm - 02:40 pm
Roger L Puchalski
COM 377 Internship 48

10006

Field Experience II
TBD TBD
Louis J Pozantides
COM 380 Lecture 01

10943

Sports and Media Coverage
TR 11:10 am - 12:35 pm
Jonah M Bronstein
COM 405 Lecture 01

10316

Media Management Practicum
MWF 01:40 pm - 02:40 pm
Roger L Puchalski
COM 421 Lecture 01

10759

Advrtsng/PR Campaign Planning
MWF 11:30 am - 12:30 pm
Louis J Pozantides
COM 475 Lecture 01

10007

Media and Society Seminar
TR 09:35 am - 11:00 am
Juli Hinds
COM 477 Internship 48

10008

Field Experience III
TBD TBD
Louis J Pozantides